l

 

 

 

 

Porady zdrowotne

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zredukować ilość cholesterolu LDL w organiźmie. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi fachowej porady lekarza lub farmaceuty. Regularnie monitoruj swój stan zdrowia w celu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego! 

 

 

Dieta

  • Postaraj się ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych (smażone jedzenie, mięso, masło, ser).
  • Używaj oliwy z oliwek, bogatej w tłuszcze jednonienasycone, do gotowania lub przyprawiania potraw.
  • Różnicuj swoje posiłki. Niska zawartość cholesterolu niekoniecznie musi wiązać się z monotonią i potrawami bez smaku. Są pokarmy takie jak kuskus, płatki zbożowe i ryby, które można przygotować na wiele sposobów i stworzyć naprawdę smaczny posiłek!
  • Weź gotowanie w swoje ręce. Przetworzone, gotowe posiłki z supermarketów nie działają dobrze na Twój organizm. Polecamy chude mięso i warzywa bogate w błonnik: sałatę, brokuły, pietruszkę. 
  • Jedz owoce i warzywa. Te produkty nie zawierają cholesterolu i są zalecane.

Ogranicz alkohol

Alkohol ma właściwość zwiększania ilości triglicerydów w organiźmie. Jeśli dojdzie do zebrania się ich nadmiernej ilości, wzrośnie u Ciebie również ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych. 

Unikaj palenia

Palenie papierosów sprawia, że cholesterol LDL jest kilkanaście razy groźniejszy, niż u osoby niepalącej. Palenie uszkadza ściany tętnic i sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych, które stopniowo blokują tętnice. Nie warto! 

Ruch to zdrowie

Unikaj siedzącego trybu życia i wybieraj ćwiczenia fizyczne, takie jak aerobik i spacery, które pomogą Ci zachować zdrową kondycję. Aktywność fizyczna obniża poziom złego cholesterolu, nie wspominając o spalonych kaloriach!

Waga

Kontroluj swoją wagę, ponieważ osoba o masie ciała powyżej 25 (BMI) jest bardziej narażona na hipercholesterolemię.

Historia rodzinna

Nie ignoruj ​​swojej historii rodzinnej! Jeśli członkowie Twojej rodziny cierpią na hipercholesterolemię lub kiedykolwiek cierpieli na choroby układu krążenia, ważne jest, aby zasięgać regularnej porady lekarskiej.

 

 

Oto kilka wskazówek, które warto, byś wziął pod uwagę przy walce ze złym cholesterolem. Jeśli po badaniu krwi i dostosowaniu codziennych nawyków poziom cholesterolu nie ustabilizuje się, to znaczy, że sama zmiana stylu życia nie wystarczy. Wtedy warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Pamiętaj też, że dostępne sąnaturalne rozwiązania, które pomogą Ci kontrolować poziom cholesterolu.